Architektura sakralna Kazimierza Dolnego

Architektura sakralna Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny jest jednym z najbardziej urokliwych miast regionu, a być może i całej Polski. Turystów przyciągają tu liczne zabytki, odnowione kamieniczki i muzea. Wielu gości przybywa tu także w czasie trwających festiwali i wydarzeń artystycznych. Kazimierz Dolny stał się miejscem, gdzie na ulicach spotkać możemy wielu artystów. Można także wybrać się na piesze wycieczki albo wypożyczyć rower i ruszyć w teren. W mieście znajdziemy też doskonałą bazę noclegową. Na turystów czekają tu na przykład pokoje gościnne, kwatery prywatne, kempingi, schroniska czy agroturystyka {skorzystaj z }. Po zwiedzaniu można odpocząć w kawiarniach, restauracjach, winiarni lub herbaciarni.

Jedną z najcenniejszych budowli w mieście jest Fara. Najstarsze dokumenty, które przetrwały do dzisiaj, mówią, że parafia w Kazimierzu Dolnym istniała już w 1325 roku. Pierwotna świątynia była dużo mniejsza, a zbudowano ją z kamienia wapiennego, z którego powstały też inne obiekty w tym mieście. Później kościół rozbudowano, dodając m.in. wieżę. W 1561 roku świątynia uległa zniszczeniu, a kilkadziesiąt lat później odbudowano ją. Jednak z poprzedniej konstrukcji zachowały się tu jedynie fragmenty. Odbudowę wykorzystano, by powiększyć farę i dodać różne zdobienia. Odbudowany kościół znów został zniszczony, w trakcie potopu szwedzkiego, w 1613 roku. Później uległ uszkodzeniu także w czasie powstania listopadowego oraz dwóch wojen światowych.  Dziś jest odbudowany i odrestaurowany. Można tu oglądać m.in. zakrystię z barokowym portalem, kilka kaplic oraz XVIII-wieczną dzwonnicę.

W Kazimierzu Dolnym znajdziemy też wiele innych ciekawych zabytków sakralnych. Pod koniec XVIII wieku powstała w mieście także synagoga, o cechach budowli późnobarokowej. We wnętrzach oglądać można było piękne polichromie. Budynek został zniszczony i splądrowany w trakcie II wojny światowej. Odbudowano go w roku 1953, a przez lata znajdowała się tutaj sala kinowa. Kilkanaście lat temu odremontowano jej wnętrza, a w środku znajdziemy kilka pokoi do wynajęcia oraz stałą ekspozycję muzealną. Z mniejszością żydowską związany jest także cmentarz żydowski przy ulicy Lubelskiej. Został on zdewastowany przez armię niemiecką w czasie II wojny światowej. Drugi cmentarz znajduje się przy ulicy Czerniawy, gdzie znajduje się teraz pomnik przypominający Ścianę Płaczu w Jerozolimie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>