Szczawnica – szczególne miejsce dla miłośników gór

Szczawnica – szczególne miejsce dla miłośników gór

Szczawnica to małe miasto uzdrowiskowe położone w Beskidach Zachodnich. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim specyficznemu mikroklimatowi o właściwościach leczniczych oraz wspaniałym górom i krajobrazom. Szczawnica oferuje wygodne opcje noclegowe w regionie beskidzkim. Baza noclegowa jest szczególnie dobrze rozwinięta. 

Co do zaoferowania ma Szczawnica tym, którzy pokochali wędrówki górskie?

Warto na wstępie podkreślić, że ze Szczawnicy biegnie wiele przeróżnych szlaków – można je dowolnie wydłużać, skracać, łączyć tworząc trasy najlepiej dostosowane do naszych możliwości. Ponadto dla miłośników rowerów czy koni wytyczone zostały specjalnie szlaki rowerowe i konne. A zatem pierwszą możliwość stanowi oczywiście Wąwóz Homole. Wspomniany on zostaje na początku ze względu na jego szczególną malowniczość. Aby tam dotrzeć należy podjechać busikiem do pobliskiej miejscowości Jaworki. Stąd idziemy pięknym, lekko prowadzącym w górę wąwozem, wzdłuż potoku Kamionki. Warto podkreślić, że ze względu na szczególne walory przyrodnicze i turystyczne obszar ten stał się rezerwatem. Sam spacer wąwozem nie jest długi i wyczerpujący, dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość wspięcia się następnie na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin Małych. Należy jednak podkreślić, że wejście to jest już bardziej wyczerpujące i strome, należy mieć zatem odpowiednie obuwie. Jeśli ktoś planuje dłuższą wyprawę można iść z Wysokiej niebieskim szlakiem dalej aż do samej Szczawnicy. Jest to piękny, malowniczy szlak, pełen zapierających dech w piersiach widoków, ponieważ przez większą część drogi idzie się lekko schodzącą w dół granią.

Przechodzimy wtedy przez kolejny słynny szczyt – Dubraszkę, aż na koniec dochodzimy do Palenicy. Tu warto zatrzymać się na dłużej i odpocząć. Pamiętać należy, że tak długa trasa zajmuje cały dzień. Ze Szczawnicy biegnie także niebieski szlak na Sokolicę – piękny wierzchołek kojarzony z wielu widokówek. Stamtąd bowiem pochodzi słynne ujęcie, znajdujące się potem na pocztówkach – mała, wygięta sosna zawieszona nad przepaścią. Stamtąd możemy iść dalej na Trzy Korony. Przechodzimy wtedy przez Sokolą Perć i Czertezik, które choć nie są trudne, wymagają już pewnej kondycji i przede wszystkim dobrego obuwia.

Dalej możemy wybrać albo prostszy, krótszy, ale i mniej uczęszczany kurs żółty albo trochę dłuższy, ale położony w pięknym lesie niebieski. Z powrotem warto zejść do Krościenka i stamtąd dojechać do Szczawnicy. To są dwie najbardziej znane trasy, które można w różny sposób modyfikować np. jednego dnia wchodząc na Palenicę, drugiego wybierając się do Wąwozu itp. Oczywiście istnieje również wiele innych dróg, jak chociażby na Dzwonkówkę czy Przechybę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>