Zwierzyniec, czyli XVII wiek w nowej odsłonie

Zwierzyniec, czyli XVII wiek w nowej odsłonie

Zwierzyniec to małe miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Położone nad Wieprzą, w otoczeniu pięknych lasów i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Początek istnienia osady datowany jest na rok 1593, zaś sławę zyskał dzięki rodzinie Zamoyskich, którzy w XVII wieku zbudowali tu swoją letnią rezydencję [więcej pod hasłem: Zwierzyniec]. Dziś to znany i lubiany kurort wypoczynkowy, który zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród turystów, ceniących sobie ciszę i spokój.

Baza noclegowa [więcej pod hasłem: Meteor] to wyróżniające się na tle okolicznych miejscowości ośrodki wypoczynkowe, które zapewniają piękne widoki i bliskość natury. Nie da się przejść obojętnie wobec tak malowniczych miejsc. Noclegi tu to oferta przygotowana przemyślanie i rozwijająca się z każdym rokiem. Niezwykłe zróżnicowanie pozwala na znalezienie pokoju o każdym standardzie i w zadowalającej cenie. Czas wolny w Zwierzyńcu szczególnie warto poświęcić spacerom po okolicy, która zachwyci nas swoją roślinnością. Znaleźć tu możemy rzadkie gatunki ptaków i drzew, które pozostają pod ochroną rezerwatu przyrody [poczytaj też: Szczawnica].

Przeszłość miasteczka głęboko odbija się nawet w życiu dzisiejszym, przeplata się tu bowiem z teraźniejszością w postaci zabytkowych budowli. Te wyjątkowe, które powinniśmy zobaczyć, to przede wszystkim zespół wodno-pałacowy, który dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej stał się cudownym, rajskim parkiem, doskonale nadającym się na niedzielne spacery. Bez problemu możemy tu uprawiać nordic walking, a dla szczególnie aktywnych polecane są konne przejażdżki. Dużym atutem Zwierzyńca jest też kościół na wodzie. Barokowa fasada z XVIII wieku idealnie wplata się w stylistykę okolicy. Przepełniona zielenią, w połączeniu z wodą i oryginalną budowlą pozwala poczuć klimat lat minionych. Nie zapominajmy o Zespole Rezydencji Plenipotenta Ordynacji, który składa się z kilku obiektów, spośród których największe wrażenie robi gmach główny, zbudowany w XIX wieku. Znajdziemy tu także 71 drewnianych domków, tworzących dziś całe osiedle. Wyjątkowość tego miejsca jest więc namacalna.

Zwierzyniec to miasteczko z pięknymi alejkami, wyjątkowymi pomnikami i bujną roślinnością. Dużą rolę pełniły w nim hodowane zwierzęta, które w zbudowanej zagrodzie dały początek nazwie kurortu. XVII wiek był przełomowy, a my do dziś możemy z tego czasu czerpać korzyści.


4 thoughts on “Zwierzyniec, czyli XVII wiek w nowej odsłonie

  1. Franka lepiej bym tego nie opisała, najlepsza rekomendacja dla tych, który się zastanawiają czy tu przyjechać

  2. Nigdy nie byłam w Zwierzyńcu, ale Wasze opisy są bardzo zachęcające, a skoro nocleg znajdę bez problemu, to nic tylko jechać! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>